١٣٩٩/١١/٢٨ ١٢:٣٣ ب ظ
کد خبر : ٧٢٤٠٩
رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران گفت:
ضرورت ایجاد یک کارخانه نوآوری در صنعت پلیمر
ترکمان گفت: از ۳۵۰۰ واحد صنعتی پروانه دار، متاسفانه فقط ۱۳۰ واحد گواهی تحقیق و توسعه دریافت کرده اند که بسیاری از آنها نیز تمدید نشده است. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد شرکت ها در حوزه پلیمر مجبور بوده اند که نوآوری داشته باشند.
به گزارش سهام انرژی، سعید ترکمان رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در مراسم سومین همایش نوآوری در صنعت پلیمر که به صورت آنلاین در حال برگزاری است، ضمن اعلام این مطلب گفت: در جهان شاهد آن هستیم که طول عمر شرکت ها به ۱۸ سال رسیده است. به این معنی که اگر واحدی تا ۱۸ سال نوآوری نداشته باشد، از چرخه تولید خارج خواهد شد.اما در کشور ما در صنعت پلیمر، شرکت هایی که بیش از ۶۰ سال سابقه دارند، به دلیل دست و پنجه نرم کردن با مشکلات روزمره نتوانسته اند به نوآوری بپردازند.
ترکمان گفت: ایران در شاخص نوآوری در رتبه ۶۷ قرار داشته است، اما در حوزه خلق نوآوری رتبه ۹۰ را دارد که بیشتر به تحریم ها مربوط می‌شود. نکته جالب این است که از ۱۳۱ کشور در اجرای نوآوری رتبه ۵۰ را دارد.
وی افزود: محبوب ترین نوآوری ها در صنعت پلیمر می توان بازیافت، پایداری و کاهش ضایعات، پلاستیک های مورد استفاده در خودرو، اتوماسیون در پلاستیک ها و پلاستیک های زیستی نامید.
به گفته ترکمان، میزان ثبت اختراع در صنعت پلیمر به ۱۱۵۷ عدد می رسد و در زمینه صرف پلاستیک به ۳۶۰ مورد می رسد و این موضوع نشان می دهد که به دلیل عدم توجه لازم بسیاری از این اختراع ها ثبت نمی شوند.
وی خاطر نشان کرد: کارخانه نوآوری با صرف موضوع پلاستیک در کشور وجود ندارد، این در حالی است که بسیاری از واحد های برتر جهان در کارخانه های نوآوری حضور دارند.
به گفته ترکمان در صنعت پلیمر، متاسفانه بین صنعت گر و استارت آپ ها بی اعتمادی وجود دارد و از نظر فضای ذهنی نتوانسته اند با هم هماهنگ شوند.  از این رو انجمن ملی صنایع پلیمر، همکاری هایی را با کارخانه نوآوری آزادی آغاز کرده است و یکی از انجمن های عضو انجمن ملی مجمع خود را در این کارخانه برگزار خواهد کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: صنعت پلیمر یکی از صنایع پیش رو در کشور بوده است و از این رو بیش از هر زمانی به نوآوری نیازمند است و ضرورت ایجاد یک کارخانه نوآوری برای این صنعت حس می شود.

بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای توسعه اکوسیستم شرکتی
دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در این مراسم نیز طی سخنانی بیان کرد: همه شرکت های جهان نیاز به نوآوری دارند، اما کشرهای ایران متاسفانه نوآوری را در زمان طولانی با هزینه زیاد انجام می دهند.
وی ادامه داد: این در حالی است که شرکت های مهم جهان می توانند نوآوری را با هزینه کم و زمان سریع انجام دهند و این شرط موفقیت آنها است.
ملکی فر افزود: شرکت ها برای گسترش نوآوری به چند امر نیاز دارند که از میان آنها می توان به شبکه سازی، شتاب دهی، تامین مالی و اکتساب اشاره کرد.
وی ادامه داد: صندوق نوآوری و شکوفایی این توانایی را دارد که شرکت های بزرگ صنعتی را به شرکت های دانش بنیان متصل سازد تا نیاهای نوآورانه خود را به دست آورند.
وی همچنین در پایان به معرفی بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای توسعه اکوسیستم شرکتی پرداخت و گفت: ایران در خاورمیانه رتبه اول و در جهان رتبه ۱۸ علمی در حوزه پلیمر را دارد.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :