١٣٩٩/١١/٢٨ ١٢:٤١ ب ظ
کد خبر : ٧٢٤١٠
نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت:
نوآوری شرط بقای بنگاه‌ها در شرایط رقابتی امروز است
زکایی گفت: از آنجا که سرعت رشد کسب و کارها و تغییرات بسیار زیاد شده است و سرعت سقوط هم به همان نسبت بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می آورند، موضوع نوآوری پیشگیرانه به عنوان یک موضوع مهم در جهان مطرح شده است.
به گزارش سهام انرژی، سعید زکایی، نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر به ضرورت ایجاد رویکرد جدی به نوآوری در صنايع و بنگاه‌های تولیدی پرداخت و گفت: در شرایط معمول بنگاه‌ها با نگاه گذشته نگر به محاسبه سود و زیان بنگاه خود پرداخته و بر اساس آن چیزی که دارند، بهره وری مالی و درآمد خود را افزایش می دهند که با این نگاه سرمایه گذاری در حوزه جدیدی مثل نوآوری ریسک دارد و شاید خروجی چندانی از نظر مالی نداشته باشد اما این موضوع باعث ایجاد ریسک های سیستماتیک در سازمان ها می شود که ممکن است در اثر تقاضا یا رقابت از بازار حذف شوند.
زکایی خاطر نشان کرد: مفهومی در حال حاضر با عنوان نوآوری پیش گیرانه در دنیا مطرح است، از آنجا که سرعت رشد کسب و کارها و تغییرات بسیار زیاد شده است و سرعت سقوط هم به همان نسبت بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر  تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می آورند، موضوع نوآوری پیشگیرانه به عنوان یک موضوع مهم در جهان مطرح شده است.
رئیس همایش ملی نوآوری بر این موضوع نیز تاکید کرد که گاهی ممکن است مبحث نوآوری را یک مفهموم جدید متاثر از تکنولوژی روز بدانیم در حالی که این موضوع را می توان از طبیعت و فرایند آن برای بقا بیاموزیم.
وی ادامه داد: بسیاری از ارگانیسم های بیولوژیک طی سیستم های پیچیده فعالیت کرده و در حال رقابت برای بقا بودند، بحث تکامل در طبیعت را می توان الگویی برای مشاغل دانست که آن ها نیز لازم است برای حفظ بقای خود به رقابت پرداخته و باید برای این رقابت آماده شوند.
رفتارهای موجود در طبیعت به ما می‌آموزد که کسب و کارها باید هر روز گام های کوچک و بزرگ در حوزه فعالیت خود بردارند و این فعالیت خود را به صورت ترکیبی از اقدامات کوچک و بزرگ انجام دهند.
زکایی ادامه داد: موجودات طبیعی وقتی تحت فشار و تنش شدید قرار دارند، جهش ژنتیکی انجام می دهند کسب و کارها نیز در بحران هایی مثل کرونا وقتی در شرایط تحت فشار، تغییر جدی نداشته باشند و جهش انجام ندهند، محکوم به شکست هستند.
زکایی در بیان اهداف مهم همایش نوآوری گفت: تقویت مزیت رقابتی بنگاه‌ها توسط نوآوری، رشد بلند مدت کسب و کارهای صنعت پلیمر، آشنایی با مفهموم نوآوری و روش های ایجاد آن طی سمینارهای مختلف، کشف فرصت های نوآورانه، آشنایی با شرایط جهان و فرصت های جهانی نوآورانه و آشنایی با مدل های نوآورانه به ویژه درحوزه کسب و کار و صادرات که در کشور ما با ضعف همراه است، از مهم ترین اهدافی است که همایش‌های نوآوری انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در این سه سال دنبال کرده است.
آمادگی حضور پژوهشگاه پلیمر در کنار صنعت گران برای نوآوری
دکتر مهدی نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر گفت: در حال حاضر وضعیت نیروی انسانی متخصص در صنعت پلیمر مناسب است.
وی ادامه داد: اما ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است و ممکن است به لحاظ نیروی انسانی وارد فاز فشار شویم.
نکومنش در ادامه با اشاره به نقش پژوهش و فناوری در بهبود و گسترش تولید داخلی محصولات پلیمری اظهار کرد: رتبه علمی ایران در صنعت پلیمر در خاورمیانه رتبه اول و در جهان رتبه ۱۸ است، با این وجود این علم نمی تواند به خوبی با صنعت مرتبط شود.
وی ادامه داد: پژوهشگاه پلیمر می تواند محلی برای کمک به تولیدکنندگان برای نوآوری باشد.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در ادامه گفت: این پژوهشگاه با دارا بودن فضای مناسب تحقیقاتی و زیرساخت های توانمند، آمادگی دارد که در جهت نوآوری در کنار صنعت گران باشد.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :