١٤٠٠/٠٥/١٨ ١٢:١٩ ب ظ
کد خبر : ٧٢٦٧٦
مدیرعامل توانیر به خبرنگار "سهام انرژی" گفت:
برق ارزان زمینه ای برای بهینه سازی مصرف نیست
متولی زاده گفت: کشور ما همواره ارزان ترین برق را چه در مقطع فعلی و چه در طول تاریخ صنعت برق داشته و دارد و با وجود این قیمت ارزان نمی توان مصرف بهینه را هدایت کرد.
محمد حسن متولی زاده مدیرعامل توانیر در گفتگو با خبرنگار سهام انرژی در زمینه عرضه و تقاضای برق و نحوه قیمت گذاری برق در کشور از آن به عنوان عامل افزایش مصرف یاد کرد و افزود: صنایع متقاضی برق لزوما صنایع انرژی بر هستند و به دلیل دریافت برق ارزان انگیزه ای هم برای بهینه سازی مصرف ندارند و این بی انگیزه بودن مصرف برق را افزایش داده است البته این برق ارزان و افزایش مصرف در مصارف خانگی، ادارات هم وجود دارد. بنابراین با این نگرش مصرف که سالیان سال بوده ما نمی توانیم دراین مقطع زمانی آن را از بین ببریم.
متولی زاده ادامه داد: لذا ما سعی کردیم از طریق عرضه و تقاضای برق در حوزه مشترکین بزرگ کنترل مصرف را به دست بگیریم واین موضوع در قانون بودجه 1400 هم برای صنایع انرژی بر آمده است و این قانون سبب شد تا صنایع انرژی بر انگیزه ای برای احداث نیروگاه پیدا کنند و خوشبختانه در حال حاضر مصوبه تولید 10500 مگاوات برق توسط برخی صنایع صادر شده و این می تواند حداقل مقدمه ای برای مدیریت و بهینه سازی مصرف به حساب آید.
به گفته متولی زاده با این اقدام بخش عمده ای از مشکلات برق برخی از صنایع انرژی برطرف می شود.
مدیرعامل توانیر در زمینه وضعیت و تعیین تکلیف خرید برق از طریق بورس نیز گفت: این عرضه و تقاضا از طریق بورس نیز قابل انجام است. به عبارتی سیاست عرضه و تقاضا را ابتدا از طریق بورس و دوم با طرح جدید احداث نیروگاه توسط  خود صنایع انرژی بر کنترل می کنیم.
متولی زاده ادامه داد: بدین ترتیب صنایع می توانند اولا برق مورد نیاز خود را با قیمت مناسبی از بورس انرژی خریداری کنند و یا با احداث نیروگاه  برق مورد نیاز خود را تامین کنند و اگر از این دو روش معاملات صورت نگیرد ما به عنوان تامین کننده برق صنایع، برق مورد نیاز آن ها را ارائه می دهیم.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :