١٤٠٠/٠٦/٠٢ ٣:٢٠ ب ظ
کد خبر : ٧٢٦٩٨
مدیرعامل بورس انرژی با اعلام عدم همکاری وزارت نیرو با بورس انرژی گفت:
عرضه تنها 3 درصد از برق تولیدی کشور در بورس انرژی ایران
مدیر عامل بورس انرژی ایران با بیان این‌که بر اساس قانون، برق باید در بورس انرژی عرضه شود، گفت: هم‌اکنون تنها سه درصد برق تولیدی کشور در بورس انرژی معامله می‌شود.
به گزارش سهام انرژی از خبرگزاری صداو سیما، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران، درباره‌ی ارزش معاملات برق در بورس انرژی گفت: از ابتدای امسال تا ۳۰مرداد، بیش از پنج میلیارد کیلووات ساعت به ارزش ۲۹۸میلیارد تومان در بورس انرژی دادوستد شد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، از لحاظ حجمی ۴۴درصد و از نظر ارزشی ۷۰درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه، برق باید در بورس عرضه شود؛ اما تنها سه درصد برق در بورس انرژی معامله می‌شود.
نقوی با اشاره به این‌که از نظر قانونی زیرساخت‌های معامله برق در بورس انرژی مهیا است اضافه کرد: زیرساخت قانونی و فنی، برای عرضه همه برق تولیدی در بورس فراهم است ضمن اینکه بورس انرژی ایران آمادگی دارد کل برق تولیدی کشور چه مصرف داخلی و چه صادراتی را در بورس عرضه کند.
وی گفت: باید دلایل عرضه نشدن برق در بورس انرژی را در وزارت نیرو جست‌وجو کنیم، زیرا عمده معاملات برق، خارج از بورس معامله می‌شود و سیاستگذار و تنظیم گر بازار برق، وزارت نیرو و شرکت توانیر است.
نقوی هم‌چنین تصریح کرد: شرکت‌های توزیع، برق خود را از نیروگاه‌های برق در بازار شبکه و خارج از بورس خریداری می‌کنند، در حالیکه باید از طریق بورس خریداری شود.
وی با بیان اینکه طبق مقررات بالادستی، مصرف کنندگان بالای ۵ مگاوات باید برق خود را از طریق بورس انرژی تهیه کنند اضافه کرد: از بیش از ۷۰۰ مصرف کننده بزرگ، بالغ بر ۴۰۰ مصرف کننده، کد بورسی دریافت کرده اند، اما متاسفانه وزارت نیرو امکاناتی فراهم کرده تا قرارداد دوجانبه خارج از بورس انجام شود که این موضوع با مصوبات هیئت دولت مغایریت دارد و سبب شده تا بازار مصرف کنندگان بزرگ به صورت واقعی شکل نگیرد و بازار غیرشفاف قرارداد‌های دوجانبه تشکیل شود.
نقوی تصریح کرد: به دلیل تامین نشدن نقدینگی توسط توانیر، معاملات برق شرکت‌های توزیع، از سال ۱۳۹۸ متوقف شده است.
مدیرعامل بورس انرژی ایران، در پایان گفت: مهم‌ترین مزیت عرضه برق در بورس انرژی، کشف قیمت، شفافیت و معافیت از مالیات و کاهش دخالت دولت در بازار است. اگر ما سازوکار کشف قیمت برق را در بورس بپذیریم صنعت نیروگاهی کشور در بلندمدت سودآور و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای ساخت نیروگاه توسط بخش خصوصی فراهم می‌شود.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :