١٤٠٠/٠٨/٣٠ ١١:٣٤ ق ظ
کد خبر : ٧٢٨٤٨
صادرات برق از انحصار وزارت نیرو خارج می‌شود
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق طرح مانع زدایی مجلس، تولیدکنندگان برق انرژی‌های تجدیدپذیر با الزام به تامین داخل، می توانند مازاد برق خود را صادر کنند.
به گزارش سهام انرژی، مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس ، گفت: به دنبال خاموشی‌های تابستان امسال کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مصمم به ارائه طرحی برای مانع زدایی از صنعت برق شد.
وی تشریح کرد: طرح تدوین شده پس از نهایی شدن در کمیسیون برای تایید نهایی به صحن علنی مجلس ارسال و سپس اجرایی خواهد شد، ضمن آنکه این طرح ۶ سرفصل مخصوص انرژی‌های تجدیدپذیر دارد.
شریعتی با انتقاد از انحصاری بودن صادرات برق توسط وزارت نیرو، ادامه داد: طبق این طرح تلاش می شود تولیدکنندگان برق انرژی‌های تجدیدپذیر با الزام به تامین داخل مازاد برق خود را بتوانند صادر کنند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به مشکل تامین گاز در اثر کاهش فشار مخزن در پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: طرحی برای فشار افزایی مخزن گاز پارس جنوبی با کمک صنایع فلزی و پتروشیمی تهیه می‌شود که صنایع فلزی و پتروشیمی با تشکیل یک کنسرسیوم در این زمینه فعال خواهند شد.
صنایع به احداث ۱۰هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تکلیف می‌شوند
شریعتی یکی از این موارد این طرح را تکلیف صنایع به احداث ۱۰هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی با حداقل هزارمگاوات از محل انرژی‌های تجدید پذیر اعلام کرد و گفت: تلاش برای اجرایی و دائمی شدن بند "ز" تبصره ۱۵ است تا به صورت سالانه تا ۵ سال یک درصد برق مشترکان صنایع از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود.
وی استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید را یکی دیگر از راهکارها برشمرد که مورد تاکید جدی قرار خواهد گرفت.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید بر خرید حداقل هزار مگاوات از انرژی‌های تجدید پذیر یکی دیگر از راهکارها برای توسعه انرژی‍‌های تجدیدپذیر است.
شریعتی به قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر استفاده ۲۰ درصد برق دستگاه‌های اجرایی از محل انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: این مصوبه اجرایی نشده بنابراین در مجلس با یک تغییر کوچک تلاش می کنیم اجرایی شود. طبق این تغییر دستگاه‌ها دو سال مهلت دارند شدت مصرف خود را کاهش دهند.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :