١٤٠٠/١٠/٢٢ ٦:٠٨ ب ظ
کد خبر : ٧٢٩٣٧
مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند گفت:
ارزآوری 130 میلیون دلاری پتروشیمی اروند در 9 ماهه 1400
مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند اظهار داشت: ارز حاصل از فروش نیز در 9 ماهه امسال 130 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و 97 درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته‌ایم.
به گزارش خبرنگارسهام انرژی، حسن نشان زاده مدیرعامل پتروشیمی اروند در حاشیه نمایشگاه چرم و صنایع وابسته در نشست خبری با بیان اینکه پتروشیمی اروند یکی از بزرگترین زنجیره‌های تولید کلر در دنیا است گفت: از سال 2003 که تولید در پتروشیمی اروند آغاز شد از بزرگترین مجتمع‌های تولیدکننده کلر بوده ایم و اکنون نیز در بین 10 مجتمع بزرگ تولیدکننده کلر دنیا قرار داریم.
وی درباره تامین کلر دیگر مجتمع های پتروشیمی گفت: پتروشیمی اروند هم اکنون کلر مجتمع‌های اروند، غدیر، خوزستان، کارون، و پی وی سی بندر امام را تولید می‌کند.
وی با بیان اینکه با توجه به متفاوت بودن فرایند تولید واحدهای کلر و تکنولوژی هایتک آنها نیاز به پایش و نگهداری مداوم دارند خاطرنشان کرد: این موضوع باعث طولانی شدن پروژه شده و منجر به این شد که روند تولید کلر در اروند نزولی شود و اما در سه سال گذشته ما آن را به عنوان تهدید تلقی کردیم و در صدد حل آن برآمدیم زیرا منجر به از دست رفتن ظرفیت 500 هزار تنی پی وی سی می‌شد بنابراین اولین برنامه ما این بود که یک برنامه‌ریزی درازمدت 15 ساله در نظر گرفتیم و اکنون میزان تولید  کلر را که زمانی 60 درصد بود به بالای 85 درصد رساندیم.
وی با اشاره به برنامه نوسازی واحدهای هایتک خاطرنشان کرد: در سال 99 زنجیره تولید کلر در اروند به عنوان سال طلایی بوده است.
وی با اشاره به تعمیرات و نوسازی مجتمع تا سال 1401 یادآور شد: این پروسه نوسازی منجر به این شده که پنج تا هشت سال آینده تجهیزات بیمه باشند.
وی با اشاره به استفاده از محصولات تولید داخل در روند نوسازی گفت: تاکنون تجهیزات ما از اروپا و هند و چین تامین می‌شد اما به دلیل تحریم به سمت استفاده از تولیدات داخل رفتیم و نزدیک دو سال است که از محصولات داخلی استفاده می‌کنیم و تا پنج سال آینده از واردات بی‌نیاز می‌شویم.
نشان‌زاده با بیان اینکه 95 درصد کلر مورد نیاز کشور از پتروشیمی اروند تامین می شود افزود: این محصول در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه ما به دنبال توسعه کارخانه پی وی سی این مجتمع هستیم گفت: ما در حال حاضر پنج هزار میلیارد تومان سود انباشته داریم سود بدون مالیات ما هشت هزار و 200 میلیارد تومان و رقم سود با مالیات 6 هزار و 300 میلیارد تومان است.
وی با اشاره به روند تولید و افزایش آن در سال جاری گفت: ما در سال 99 بالاترین رکورد تولید را که رقم دو میلیون و 50هزار تن است بعد از 10 سال داشتیم که این رقم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد افزایش یافته است.
مدیرعامل پتروشیمی اروند ادامه داد: ارز حاصل از فروش نیز در 9 ماهه امسال 130 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و 97 درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته‌ایم.
وی گفت: بیش از 70 درصد محصولات تولیدی ما در داخل به فروش می‌رسد و 30 درصد نیز که شامل کاستیک و پی وی سی است صادر می‌شود.
وی بااشاره به تمرکز پتروشیمی اروند در استفاده از محصولات دانش بنیان داخلی یادآور شد: این مساله باعث شده که ما از تحریم‌ها فرصت بسازیم و ساخت داخل تقویت شود به طوری که در حال حاضر 80 درصد کاتالیست موردنیاز را و همچنین قطعات هایتک در حوزه آتش نشانی را از تولیدات داخل استفاده می کنیم.
نشان زاده پتروشیمی الماس را یکی از ابرپروژه‌های هلدینگ خلیج فارس عنوان کرد و افزود: ما سهامدار این پروژه هستیم قرار است در بندر ماهشهر احداث شود و یک میلیون و 260 هزار تن تولید اولفین داشته باشد تمام تلاش ما این است که در مدت زمان تعیین شده به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه ما تنها تولیدکننده مواد اولیه صنایع چرم کشور هستیم گفت: در حال حاضر در منطقه ظرفیت 1.2 میلیون تنی پی وی سی وجود دارد اما ما به خاطر مشکلات تحریم بازاری مثل ترکیه که نیاز پی وی سی خود را از آمریکا و اروپا وارد می‌کند این محصول را با قیمت 800 دلار به فروش می‌رسانیم در حالی این محصول در این بازار با نرخ هزار دلار به فروش می‌رسد.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :