١٤٠٠/١٠/٢٧ ١٠:١٢ ق ظ
کد خبر : ٧٢٩٤٣
اصلاح نحوه محاسبه بهای خوراک گاز در بودجه 1401/سقف 5 هزار تومانی خوارک پتروشیمی ها حذف می شود
هیئت دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ درباره نحوه محاسبه قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها را اصلاح کرد.
به گزارش سهام انرژی از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، نشست عصرهیئت دولت روزیکشنبه، ۲۶ دی‌ماه به ریاست سیدابراهیم رئیسی برگزار شد که در این نشست مصوب شد فرمول محاسبه قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها مانند سال ۱۴۰۰ محاسبه و اعمال شود.
قیمت گاز سوخت پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع پایین‌دستی، مجتمع‌های احیای فولاد و مصارف مربوط به یوتیلیتی شامل برق، آب، اکسیژن و غیره آنها معادل ۴۰ درصد قیمت خوراک گاز پتروشیمی است و صنایع سیمان و دیگر صنایع معادل ۱۰ درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها تعیین می‌شود. معادل کاهش در منابع ناشی از این تصمیم نیز باید به‌صورت کاهش در مصارف تبصره (۱۴) اعمال شود.
حذف سقف 5 هزار تومانی خوراک پتروشیمی ها در بودجه 1401
همچنین محمد هادی سلیمی زاده مدیر روابط عمومی و اموربین الملل سازمان بورس اوراق بهادار در توییتی نوشت: سقف ۵ هزار تومانی خوراک پتروشیمی ها برداشته شده است.
وی نوشت: یعنی نرخ حدود ۲ هزار تومانی در ماه های اول سال و بالای ۵ هزار تومانی در بعضی ماه های پایانی است و سایه سنگین خوراک رانتی و قیمت‌گذاری دستوری برای همیشه از سر پتروشیمی‌ها کنار می‌رود و فروش‌ها زیاد می شود.  قیمت گاز هاب‌های اروپایی به شدت کاهشی شده و نرخ های فعلی دوامی ندارد؛ فرمول معیوب هم دوامی ندارد.
وی در این بستر اجتماعی می نویسد: این وسط جالب ترین ماجرا اصرار برخی به ثابت ماندن عدد ۵ هزار تومن خوراک در همه ماه های سال بود که منتفی شد !!! ... واقعا تبعات بعدی مطرح شدن همین پیشنهادات را چه کسی گردن می گیرد؟


برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :