١٤٠١/٠١/٢٨ ١٠:٥٠ ق ظ
کد خبر : ٧٣٠٣٥
زنگنه تشریح کرد؛
کنترل نقدینگی با کدام اهرم اقتصادی؟
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اصلاح نظام بانکی، حرکت به سمت بانکداری مشارکتی و اسلامی، سوق دادن منابع بانکی به سمت تولید و ارسال لایحه قانون مشارکت عمومی خصوصی به مجلس راهی برای کنترل نقدینگی و تورم در کشور است.
به گزارش سهام انرژی از خانه ملت، محسن زنگنه  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی، حرکت به سمت بانکداری مشارکتی و اسلامی، سوق دادن منابع بانکی به سمت تولید و ارسال لایحه قانون مشارکت عمومی خصوصی به مجلس می‌تواند راهی برای کنترل نقدینگی و تورم در کشور باشد، گفت: منشا نقدینگی در کشور بانک‌ها هستند و براساس آمار بانک مرکزی حداقل هشتاد درصد از 4500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور جزو سپرده‌های بانکی است.
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس ضمن بیان اینکه پول نقد و اعتباری که در حساب های جاری مردم وجود دارد، تنها درصد بسیار کمی از نقدینگی را شامل می‌شود، ادامه داد: اکثریت تولیدکنندگان و مردم عادی برای انجام سرمایه گذاری، سپرده‌های خود را در بانک‌ها قرار می‌دهند. سپرده‌گذاری بدین معناست، در انتهای سال حداقل یک سود پانزده تا بیست درصد برای این سپرده‌ها پرداخت می‌شود و این سپرده‌ها بخشی از همان 80 درصد چهار هزار و پانصد هزار میلیارد تومان خواهد بود.
وی تصریح کرد: براین اساس نظام بانکی بدون توجه به تولید ناخالص داخلی و ... به تولید نقدینگی در کشور دامن زده‌اند و در کنار این مسایل، تسهیلات پرداختی که انحراف از تولید دارد را نیز می‌توان قرار داد. در صورت عدم اصلاح نظام بانکی کشور، رشد نقدینگی در حد 30 تا 40 درصد طبیعی خواهد بود.
زنگنه تاکید کرد: تنها موضوعی که می‌تواند مانع رشد نقدینگی در کشور شود، اصلاح نظام بانکی است، در حالی پرداخت سود ثابت بر بانک ها آن هم بانک‌هایی که بسیاری از آنها تراز منفی دارند، تحمیل می شود که این پرداخت سود ثابت تبدیل به بدهی بانک ها به بانک مرکزی خواهد شد که یکی از پایه های نقدینگی بدهی بانکی به بانک مرکزی است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: راه حل رفع مشکل نقدینگی هدایت نقدینگی به سمت تولید است. مجلس می‌تواند با وضع تکالیف مشخص برای بانک ها این اقدام را انجام دهد.
وی افزود: یکی از اتفاقات خوب در بودجه سال 1401 اصلاح ماده 56 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت بود که براساس آن به بانک ها اجازه داده می شود پروژه های بر زمین مانده دولت را که بالغ بر چند ده هزار میلیارد می‌شود، برعهده بگیرد. متاسفانه بانک ها در این بخش سرمایه‌گذاری، مقاومت می کنند، همانگونه که دولت و بانک مرکزی در زمان بررسی و تصویب این اصلاحیه مخالفت شدید کردند.
زنگنه تاکید کرد: در صورتی که ماده 56 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت همان تکلیفی برای هدایت نقدینگی به سمت تولید است زیرا با قبول ساخت و تکمیل پروژه‌هایی مانند بیمارستان، جاده، فرودگاه و ... به بخشی از هزینه‌های دولت کمک خواهد شد و از سوی دیگر پروژه ها سریعتر تکمیل می شوند.
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس اظهار کرد: ما باید به سمت بانکداری اسلامی واقعی یعنی بانکداری براساس مشارکت بازگردیم. نظام بانکداری کنونی در دهه 60 و به موجب ضرورت تدوین شده و باید بار دیگر براساس قانون اساسی و قوانین اسلامی اصلاح شود.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :