١٤٠١/٠٢/٠٤ ١١:٤٩ ق ظ
کد خبر : ٧٣٠٤٢
نخعی با اشاره به تصویب موادی از طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق گفت:
تکلیف وزارت صمت برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق تا سال ۱۴۰۴
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، از افزایش قیمت برق مشترکان صنعتی پرمصرف تا تکلیف وزارت صمت برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق در جریان تصویب مواد ۳ و ۴ طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور خبر داد.
به گزارش سهام انرژی، مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به تصویب ماده 3 و 4 "طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور" در صحن علنی مجلس به اهداف این طرح، گفت: در ادامه بررسی موادی از "طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور" ماده 3 این طرح به تصویب رسید که براساس آن مقرر شد؛ بهای برق صنایع پرمصرف افزایش پیدا کند البته این مهم در قانون بودجه سنواتی سال‌های 1400 و 1401 ذکر شده است اما با تصویب قانون فوق، دائمی خواهد شد این در حالی است که اختلاف نرخ بسیاری میان قیمت برق تمام شده و برق تحویلی به صنایع وجود دارد، این اختلاف قیمت بالا سبب بدهی دولت به وزارت نیرو و سازمان توانیر تا سقف 85 هزار میلیارد تومان شده و این مسئله توقف "طرح‌های توسعه‌ای صنعت برق در کشور" را به دنبال دشته است.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصرف بالای صنایع پرمصرف سبب شده در طول سال‌های گذشته به‌ویژه سال 1400 با کسری برق مواجه بودیم تا جایی که در زمان پیک با 13 هزار مگاوات ناترازی میان تولید و مصرف برق مواجه شدیم، بنابراین افزایش قیمت برق مشترکان صنعتی پرمصرف می‌تواند به کاهش این ناترازی کمک کند.
وی افزود: برابر ماده 3 مقرر شد؛ تمامی منابع حاصل از آن به سازمان توانیر اختصاص پیدا کند تا صرف طرحهای تحقیقاتی، تامین و انتقال برق، سرمایه‌گذاری‌های جدید، اصلاح و نوسازی شبکه‌های انتقال برق و... شود.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین در ماده 4 این طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد؛ از طریق صنایع انرژی‌بر برای تولید حداقل 9 هزار مگاوات برق حرارتی و 1000 مگاوات برق تجدیدپذیر حداکثر تا سال 1404 برنامه‌ریزی کند، البته صنایع فوق می‌توانند درصورت تامین نیاز کشور، برق مازاد خود را در بورس انرژی به فروش برساند، ضمن آنکه وزارت نفت نیز مکلف به تامین سوخت آن‌ها و وزارت نیرو مکلف به انتقال برق‌شان شده‌اند.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :