١٤٠١/٠٢/٠٧ ١٠:٥٠ ق ظ
کد خبر : ٧٣٠٤٤
عضو هیات رئیسه مجلس گفت:
توازنی در تولید، توزیع و انتقال برق نیست/خاموشی در تابستان با تداوم وضعیت فعلی
عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه خاموشی در تابستان سال جاری با توجه به افزایش مصرف برق به تناسب رشد جمعیت ناگزیر است.
به گزارش سهام انرژی، حسین حسین زاده عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، ، به راهکارهای جلوگیری از کمبود برق در تابستان پیش‌رو و در طولانی مدت اشاره کرد و گفت: متاسفانه در تولید، توزیع و انتقال برق توازن برقرار نیست و به دلیل فرسودگی خطوط، اتلاف انرژی در سیستم شبکه توزیع بسیار است البته باوجود برنامه‌های قابل تامل وزیر نیرو در این حوزه، این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری است هرچند مجلس نیز در حال تصویب "طرح مانع‌زدایی از صنعت برق" است که می‌تواند مشکل فوق را تا حد قابل‌توجهی حل کند.
نماینده مردم لارستان و خنج و گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه علاوه‌بر صرفه‌جویی مردم و ادارات با بهینه‌سازی تجهیزات و صنایع برقی و واردات برق از کشورهای همسایه می‌توان قطعی برق را در تابستان به حداقل رساند امــا با ایجاد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، ایجاد برق هسته‌ای و استفاده از ظرفیت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توان در طولانی مدت حدود 15 هزار مگاوات کسری برق را جبران کرد.
وی با بیان اینکه خاموشی در تابستان سال جاری با توجه به افزایش مصرف برق به تناسب رشد جمعیت ناگزیر است، اظهار کرد: با این وجود امیدواریم با بکارگیری تدابیر مناسب با کمترین خاموشی رو به رو باشیم.  
به گفته حسین زاده برای رفع مشکل خاموشی و جلوگیری از تکرار آن، لازم است که میزان عرضه و تقاضای برق در شبکه تراز شوند و مجموع تقاضا و مجموع عرضه در یک تعادل قرار گیرند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: در این زمینه لازم است تا راهکارهایی به کارگرفته شوند که از یک طرف میزان تولید برق را افزایش دهد و ازسوی دیگر حجم تقاضا را بهینه و اختلاف بار مصرفی را در ساعت غیرپیک و پیک به هم نزدیک کند.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :