١٤٠١/٠٢/١٢ ٢:٠٤ ب ظ
کد خبر : ٧٣٠٥٢
کوچکی‌نژاد خبر داد:
بانک مرکزی مانع تحقیق و تفحص از نحوه تخصیص ارز ترجیحی
رئیس هیئت تحقیق و تفحص از تخصیص ارز ترجیحی ضمن بیان اینکه اولین مانع در مسیر تحقیقات این هیئت، بانک مرکزی بوده و خاطی است، گفت: قطعا باندهایی در حال سنگ‌اندازی هستند تا این تحقیق ریشه‌ای انجام نشود.
به گزارش سهام انرژی از خانه ملت، جبار کوچکی نژادارم ساداتی رئیس هیئت تحقیق و تفحص از اجرای قانون تامین کالاهای اساسی و تخصیص ارز ترجیحی، درباره آخرین وضعیت تحقیقات در خصوص نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی گفت: از سال 97 تاکنون بیش از 2 هزار هزار میلیارد تومان ارز 4200 تومانی تخصیص داده شده که رقم بسیار بزرگی است و تقریبا بودجه دو سال کشور را شامل می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: اولین دستگاه هدف در روند تحقیق و تفحص از نحوه تخصیص ارز ترجیحی بانک مرکزی است و بعد از آن وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد. طبق قانون تمام دستگاه‌ها باید با هیئت تحقیق و تفحص همکاری کنند و در غیر اینصورت مجرم هستند.
وی تاکید کرد: براین اساس مکاتباتی را با بانک مرکزی داشته‌ایم تا بتوانیم کار خود را با استقرار در آنجا آغاز کنیم، در این رابطه جلسه‌ای را نیز با صالح آبادی رئیس بانک مرکزی برگزار کردیم اما وی از انجام این کار امتناع کرد و حاضر به همکاری با هیئت تحقیق و تفحص نشد
کوچکی‌نژاد بیان کرد: بانک مرکزی تاکنون واکنشی نشان نداده و طبق قانون، هیئت تحقیق و تفحص 6 ماه فرصت دارد تا گزارش نهایی خود را در خصوص نحوه تخصیص ارز ترجیحی به صحن علنی مجلس ارائه کند. البته یک دوره شش ماهه دیگر این زمان قابل تمدید است اما با توجه به سنگین بودن این تحقیق و تفحص و لزوم انجام تحقیقات از مسیرهای مختلف و وجود قطعی موانع سنگین، باید هرچه سریعتر کار تحقیق و تفحص از محل بانک مرکزی آغاز شود.
رئیس هیئت تحقیق و تفحص از اجرای قانون تامین کالاهای اساسی و تخصیص ارز ترجیحی افزود: در زمان تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در دور دهم مجلس با وجود تحقیقات از یک مجموعه باز هم با مشکلاتی مواجه شدیم، در نهایت گزارشی جامع و کامل باید به صحن علنی مجلس ارائه شود.
وی تصریح کرد: اکنون نیز افکار عمومی و مردم انتظار دارند تا تحقیق و تفحص از نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی به نتیجه مطلوبی رسیده و ضمن شناسایی، مقصران به قوه قضائیه معرفی شوند.
نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه موانع جدی در این مسیر وجود دارد، اظهار کرد: اولین مانع در مسیر ما بانک مرکزی بوده و خاطی است و مجلس باید با آن برخورد کند و در این رابطه نامه‌ای هم به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نوشتیم. قطعا باندهایی در حال سنگ‌اندازی هستند تا این تحقیق ریشه‌ای انجام نشود و انتظار داریم تا همه کمک کنند و این باندها متلاشی شوند و بیت‌المال به صاحبان آن که مردم هستند، بازگردد.
کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه بانک مرکزی حتی اجازه تحقیق و تفحص از نحوه تخصیص ارز ترجیحی حتی در دوره دولت قبل را نیز نمی‌دهد، گفت: رئیس بانک مرکزی معتقد است، ما باید تحقیقات خود را از وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی آغاز کنیم و در آنجا مستقر شویم در صورتی که منشا تخصیص ارز 4200 تومانی بانک مرکزی است و این وزارتخانه ها در شاخه‌های فرعی قرار دارند.
رئیس هیئت تحقیق و تفحص از اجرای قانون تامین کالاهای اساسی و تخصیص ارز ترجیحی مجلس بیان کرد: بحث ارز 4200 تومانی یکی از مباحث مطرح و حائز اهمیت در مجلس، قوه قضائیه، دولت و افکار عمومی بوده و نحوه تخصیص ارز ترجیحی طی سال‌های گذشته دارای شبهات و ایراداتی بوده است و نمایندگان براساس وظیفه نظارتی خود و برای ایجاد شفاف‌سازی تحقیق و تفحص از ارز 4200 تومانی را سه ماه قبل کلید زدند و این هیئت کار خود را آغاز کرده و با جدیت ادامه خواهد داد.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :