١٤٠١/٠٢/٢٣ ٥:٢١ ب ظ
کد خبر : ٧٣٠٦٧
توسط شرکت گسترش انرژی پاسارگاد صورت می گیرد:
افزایش ۲۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت با سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با اشاره به احتمال کشف لایه جدید نفتی در میدان سپهر و جفیر گفت: توسعه میدان آزادگان حدود ۵ میلیارد سرمایه‌گذاری نیاز دارد تا ۲۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید از این میدان اضافه شود.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امروز (جمعه) در نشستی خبری در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: میدان سپهر و جفیر نیمه دوم سال به تولید می‌رسد و بر اساس بررسی‌ها، احتمال کشف یک‌لایه جدید در این میدان وجود دارد اما هنوز نمی‌توانیم درباره ظرفیت نفت آن صحبت کنیم.
صادق‌آبادی با اشاره به اینکه تولید اولیه از سپهر و جفیر ۲۱ هزار بشکه خواهد بود، گفت: در فاز یک تولید ۳۵ هزار بشکه و در فاز دوم ۱۱۰ هزار بشکه تولید نفت انجام خواهد شد و ۶ ماه بعد از برداشت زودهنگام فاز یک به تولید خواهد رسید و ۱۳۵ حلقه چاه درمجموع در این میدان حفاری خواهد شد و تولید فاز ۲ نیز ۴ سال بعد به نتیجه می‌رسد.
وی ادامه داد: برای توسعه میادین نفتی آزادگان و دارخوین آمادگی خود را به وزارت نفت اعلام کرده‌ایم.
صادق آبادی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای ۱۲ میلیارد دلاری میان ۴ بانک پاسارگاد، ملت، تجارت و اقتصاد نوین برای اجرای طرح‌های نفتی، ادامه داد: توسعه میدان آزادگان حدود ۵ میلیارد سرمایه‌گذاری نیاز دارد تا ۲۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید از این میدان اضافه شود.
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به امضای MOU برای میدان نفتی دارخوین اشاره کرد و تصریح کرد: توسعه این میدان به ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و   ۱۱۰ هزار بشکه به تولید آن اضافه می‌شود.
وی تاکید کرد: در همین پکیج ۱۲ میلیارد دلاری ۴ بانک،  ساخت یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت سنگین با اعتبار ۷ میلیارد دلار دیده شده است و اگر منابع تامین شود این پالایشگاه ظرف ۵ سال ساخته خواهد شد.
به گفته صادق آبادی، این پالایشگاه واحدهای پایین‌دستی بسیار سنگینی دارد.
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد ادامه داد: سال ۸۴ دو طرح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و هرمز برای سرمایه‌گذاری آماده شد و سرمایه‌گذاران خارجی آماده سرمایه‌گذاری بودند.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی از پروژه ستاره خلیج‌فارس خارج شدند، افزود: پالایشگاه هرمز نیز آغاز نشد اما الگوی فرآیندی خوبی دارد  و می‌تواند از خام فروشی نفت سنگین ایران با قیمت‌های پایین جلوگیری کند.
صادق آبادی تصریح کرد: نفت سنگین میادین سروش و نوروز نیز تا زمانی که پالایشگاه قشم در مدار نیامده بود به سختی صادر می‌شد
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد ادامه داد: در زمان افت قیمت نفت با شیوع کرونا تنها پالایشگر بزرگ دنیا بودیم که سطح تولید خود را حفظ کردیم
وی با اشاره به اینکه پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در بندرعباس و یا قشم احداث خواهد شد، گفت: در طرح‌های پتروشیمی نیز متانول چابهار، سروش متانول و ... در دست احداث است.
نیروگاه قشم و ارومیه دو طرح نیروگاهی گسترش انرژی پاسارگاد
صادق آبادی همچنین در خصوص دو طرح نیروگاهی در شرکت گسترش انرژی پاسارگاد اشاره کرد و گفت: نیروگاه قشم هم اکنون به مدار آمده و آماده افتتاح رسمی است و با بهره‌برداری از این نیروگاه ۳۲۰ مگاوات با شبکه برق کشور سنکرون شده و به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود.
وی تاکید کرد: ظرفیت پالایشگاه قشم هم از ۳۵ هزار بشکه به ۱۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند و طرح‌ها نیز مربوط به افزایش تولید و هم بهبود کیفیت خواهد بود
صادق‌آبادی به بهره‌برداری از نیروگاه ارومیه تا پایان سال اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون ۲ فاز ۱۶۰ مگاواتی این نیروگاه به سرویس آمده است. و این نیروگاه با مشارکت شرکت ماهتاب گستر و شرکت سرمایه گذاری ایرانیان و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد دنبال می شود.
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تاکید کرد: تا پایان سال ۴۸۰ مگاوات دیگر به مدار می‌آید و درمجموع ۹۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه خواهد شد.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :