یادداشت و گفتگو
دکتر فتحی بیرول مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی، مترجم: مرتضی توکلی
تاریخ انتشار : 1399/01/25 8:30 AM
بحران كرونا و نياز بيش از پيش به انرژی برق
بحران ناشی از شیوع ويروس كرونا نشان دادكه جوامع مدرن چقدر به انرژي برق متكي هستند.
در شرايطي كه ميليون ها نفر در كشورهاي درگير كرونا در خانه هاي خود محبوس و محدود شده اند براي انجام فعاليت ها و مسووليت هاي شغلي شان از روش دور كاري كه متكي به اينترنت است بهره مي گيرند، علاوه بر اين مردمي كه در قرنطینه های خانگی هستند،  براي انجام خريدهايشان از سايت هاي فروش آنلاين استفاده مي كنند و براي سرگرم شدن در منزل به سايت هاي پخش فيلم و بازي هاي ويدئويي آنلاين متوسل مي شوند.
اینجاست که نیاز به برق به عنوان یک منبع تامین انرژی و نه تنها روشنایی، نمود بیشتری یافته است  و در این شرایط يك منبع برق با ثبات و پايدار قادر است نياز افراد به انرژي برق براي انجام فعاليت هايشان را مرتفع سازد.
در شرايط فعلي انرژي برق براي كار كردن دستگاه هاي تهويه و مخصوصا تجهيزات پزشكي در مراكز درماني و بيمارستان ها نقشي بسيار كليدي و حياتي را دارا است.
در شرايط اضطراري و بحراني كنوني، انرژي برق ضامن ارتباط فوري بين دولت ها و شهروندان مخصوصاً ارتباط بين پزشكان و بيماران است.
براي مثال در قاره آفريقا چندصد ميليون نفر بدون انرژي برق پايدار زندگي مي كنند كه يكي از نتايج آن عدم اطلاع رساني به موقع و ضعيف به مردم  در خصوص کرونا ست و اين موضوع باعث شيوع بيشتر ويروس كرونا در قاره شده است.
 در همین حال وابستگي به انرژي برق در حل مشكل و ريشه كن كردن ويروس كرونا باعث شده تا كارشناسان رويكردها و بينش هاي جالبي را در مورد نحوه توسعه انرژي برق و كاهش تلفات در طول دهه هاي آينده مدنظر قرار داده و آنها را مورد بررسي و تحقيق قرار دهند.
براساس اطلاعات به دست آمده، در اكثر كشورهايي كه اقدامات محدود كننده ( در کاهش فعالیت های اداری و صنعتی) درواكنش به شيوع ويروس كرونا اعمال شده، به دليل توقف فعاليت كارخانجات، كارگاه ها و صنايع وابسته به برق،  مصرف این نوع انرژِی تا 15 درصد كاهش يافته است.
با كاهش تقاضاي برق ظرفيت توليد نيز زياد مي شود و اپراتورهاي سيستم برق به طور مداوم بايد تقاضا و عرضه را در زماني مناسب متعادل كنند.
باید خاطرنشان کرد که  شبكه هاي برق همانند ستون فقرات بدن در سيستم هاي انرژي برق امروزي هستند و این امر در شرایط کنونی و به ویژه در کشورهایی از انرژی های تجدیدپذیر بیشتر بهره می برند، اهمیت بیشتری پیدا می کند( چرا که متعادل کردن عرضه و تقاضای برق در شبکه هایی که دارای وابستگی بیشتری به این تولید انرژی های تجدید پذیر دارند، سخت تر است)