یادداشت و گفتگو
مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه
تاریخ انتشار : 1399/08/07 11:21 AM
شرایط مشروط بازار
مجلس در شرایط فعلی می تواند در خصوص تدوین مقررات در حوزه صنایع کمک شایسته ای به بازار سرمایه کند. بخش اعظمی از سود شرکت ها ناشی از مقررات دولتی است، در تعیین  نرخ خوراک ها، عوارض وسایر موارد همچون قیمت گذاری مجلس می تواند به بورس کمک کند. همچنین مجلس می تواند در حوزه تنظیم مقررات و تدوین بودجه کمک بسیاری به بازار سرمایه کند. از لحاظ سنتی مجلس در مرحله تدوین بودجه بازار واکنش منفی نشان می دهد. زیرا در این چند سال اخیر به دلیل رشد اقتصادی منفی کشور معمولا از طریق قیمت گذاری های دستوری فشار بسیاری بر برخی صنایع بازار وارد شد و این مسئله منجر می شود تا سود شرکت ها کاهش یابد. نمونه این موارد در برخی صنعت هایی چون صنعت خودرو، دارو، لاستیک، سیمان، فلزات، سنگ آهن، صنایع غذایی و... مشهود است. به نظرمهمترین درخواستی که می توانیم از مجلس داشته باشیم حذف رانتی است که در قیمت گذاری دستوری وجود دارد تا سود این صنایع به شرکت ها برگردد تا میان سهامداران توزیع شود. با حمایت های پولی و دستوری کمک خاصی به بازار نخواهیم کرد.
در این مدت چند اتفاق مهم و اثرگذار در بازار سرمایه رخ داده است، حجم بازار از لحاظ ارزش معاملات و تعداد سهامداران بیشتر شده است، سهام عدالت به بازار افزوده شده است. ادبیات و پارادایم بازار تغییرهای اساسی پیدا کرده و به همین ترتیب شاید مدل ها و راهکار های قبلی در حال حاضر نتواند در بازار فعلی موثر و قابل اجرا باشد. آزاد سازی مرحله دوم سهام عدالت منجر شد تا حجم عرضه ها افزایش یابد و از طرفی مصوبات دولتی در رابطه با عرضه های سهام دولتی و افزایش سهام شناور منجر شد تا بازار روند نزولی به خود بگیرد.
گزارشات شهریورماه تقریبا منتشرشده و نکته ای که وجود دارد تقریبا سهامداران می توانند نگران سود شرکت ها در 3 ماه دوم نباشند زیرا قابل محاسبه است و نگرانی خاصی وجود ندارد. در حال حاضر بازار با کاهش انتشار اطلاعات رو به رو است، تقریبا  ماهه منتشر شده است،  قیمت های جهانی در حالت پایداری قرار گرفته و بازار در انتظار خروجی انتخابات ۶اطلاعات آمریکا و اتفاقات ساخت واکسن کرونا است. به همین دلیل نیز شاهد روند مثبت یا منفی محکمی در بازار نیستیم زیرا با اصلاح صورت گرفته بازار، قیمت دلار نیز رشد کرده است و تقریبا قیمت ها به مراتب جذاب تر از گذشته شده است.
به نظر بنده تا اعلام نتیجه انتخابات آمریکا و ساخت واکسن کرونا بازار روند محکمی را نخواهد داشت.  اگرچه دراین مدت ناظر بازار تدابیر زیادی را برای تعادل بازار اتخاذ کرد اما با روش های قدیمی نمی تواند جوابگوی شرایط فعلی بازار باشد. بازار امروز بسیار بزرگتر شده و تعداد بازیگران آن تغییر یافته است، ناظر بازار نگران سهامداران خرد است دراین مدت سهامداران بسیاری به بازار سرمایه روی آورده اند اما تصمیماتی که در این مدت گرفته شد تاثیر مثبتی نداشت و منجر شد تا ارزش معاملات کاهش یابد و تا حدی حتی نقدشوندگی را از بازار گرفت. به نظر اگر قرار است تغییراتی در قوانین ایجاد کنیم به سمتی باشد که حداقل نقدشوندگی در بازار حفظ شود. همچنین پیش بینی کوتاه مدت از روند بازار سرمایه این است که انتشار اطلاعات 3 ماهه دوم و افزایش ارزش دلار منجر خواهد شد تا با بورس جذابی در مهر ماه روبه رو شویم و بازار به سمت شرکت هایی خواهد رفت که در بورس فرو ش خوبی دارند. در نهایت انتظار روند منفی سنگینی را از بازار نداریم و باید گفت بازار یا درهمین حالت و همین کانال می ماند یا شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.